Onsdag
01 Mar 1 match
Fredag
03 Mar 1 match
Lördag
04 Mar 1 match
Söndag
05 Mar 1 match
Lördag
11 Mar 2 matcher
Lördag
18 Mar 1 match
Fredag
24 Mar 1 match
Söndag
26 Mar 1 match
Tisdag
28 Mar 1 match
Fredag
07 Apr 1 match
Söndag
09 Apr 1 match
Onsdag
12 Apr 1 match
Lördag
22 Apr 1 match

Johan Lindgren inför Falun

3 december 2022 11:36

Team Thorengruppen tar emot tabelltvåan Falun i helgen. Vi ställde fem frågor till tränaren Johan Lindgren inför lördagsmatchen.


Vad tar ni med er för positiva bitar från förlusten mot Helsingborg?

  • Det vi främst tar med oss är att vi följde vår matchplan bra och fick Helsingborg dit vi ville, sedan lyckades vi tyvärr inte straffa dem när de gick ifrån sina grunder. Vi tar även med oss den sista perioden där vi visade att vi kan hota dem även på andra sätt

Hur är läget i truppen inför mötet med Falun?

  • Tyvärr har vi drabbats av en del sjukdom under veckan och har ett antal spelar som är tveksamma till spel, positivt är att Jonas Landström åter har börjat träna och börjar bli mer och mer redo att vara aktuell för match.

Skruvar ni om något i formationerna?

  • Ja, det kommer med största sannolikhet behöva göras en del förändringar pga sjukdom. Men vi har förberett oss för alla olika scenarion, så vi kommer vara redo på lördag

Falun är tabelltvåa - vad behöver ni se upp med mot dom?

  • Det finns mycket man behöver se upp med när det gäller Falun, vi väljer att fokusera på hur vi kan såra dem i stället. Vi är trygga i att vi kommer börja den här matchtäta veckan på ett bra sätt.

Vilka blir nycklarna till seger för er?

  • Nycklarna kommer finnas i att lösa deras presspel och lyckas hålla dem under press i vår ände av planen