Den första perioden blev en målrik historia som började med att Matteus Gavatin gjorde matchens första mål 8.03. Linköping kvitterade kort därefter, men efter det var resten av perioden TTGs. Hampus Öhgren gjorde 1-2, för att sedan göra ytterligare ett mål på straff. Axel Hjälm gjorde 1-4 och Hampus Öhgren avslutade perioden med ytterligare ett mål.
I andra perioden upprepade sig historien och Matteus Gavatin inledde med ett mål. Tobias Bergfors följde upp med 1-7 men därefter fick Linköping in två reduceringsmål och perioden slutade 3-7.
Linköping startade den tredje perioden med att få in ett mål men två minuter därefter var Matteus Gavatin framme igen och gjorde 4-8. Ytterligare reduceringsmål från Linköping följde och Hampus Öhgren gav svar på tal genom att göra sitt fjärde mål för matchen. Jonas Svahn stod för 5-10 och Matteus Gavatin avslutade matchen med att även han göra sitt fjärde mål.
Macthen slutade 5-11 och highlights går att se här.
Målskyttar TTG: Matteus Gavatin 4, Hampus Öhgren 4, Axel Hjälm, Jonas Svahn, Tobias Bergfors
Linköping IBK - Team Thorengruppen: 5-11