Lördag
11 Mar 2 matcher
Lördag
18 Mar 1 match
Fredag
24 Mar 1 match
Söndag
26 Mar 1 match
Tisdag
28 Mar 1 match
Fredag
07 Apr 1 match
Söndag
09 Apr 1 match
Onsdag
12 Apr 1 match
Lördag
22 Apr 1 match
Söndag
17 Sep 2 matcher
Lördag
23 Sep 1 match
Söndag
24 Sep 1 match
Fredag
29 Sep 1 match
Lördag
30 Sep 1 match
Söndag
01 Okt 1 match
Lördag
07 Okt 2 matcher
Fredag
13 Okt 1 match
Lördag
14 Okt 1 match
Söndag
22 Okt 1 match
Lördag
28 Okt 1 match
Söndag
29 Okt 1 match
Lördag
04 Nov 1 match
Söndag
05 Nov 1 match
Söndag
12 Nov 1 match
Fredag
17 Nov 1 match

Frågestund med Daniel Jernberg inför seriepremiären

18 september 2022 13:00

SSL-premiär borta mot Nacka på söndag. Vi kollade läget med Thorengruppens tränare Daniel "Dille" Jernberg inför premiären och den stundande säsongen.


Hej Daniel, hur är känslan inför SSL-premiären?

  • Den är bra. Det har varit lite struligt på slutet med småskador och sjukdomar men på träningen i går (torsdag) var alla tillbaka förutom Juni Söderqvist.

Hur har försäsongen varit?

  • Lång! Som vanligt har vår verksamhet blivit lite upphackad då vi har många spelare som åker i väg på landslagsläger men överlag har försäsongen varit bra.

Är det några speciella delar i spelet ni vill utveckla i år?

  • Special teams och frislag vill ska bli bättre än i fjol. Då det är lite mindre landslagsläger i år, när det inte är VM-år, så kommer vi också att ha mer tid att jobba med sådana detaljer på träningarna. Sedan vill vi fortsätta vara ganska framåtlutade, driva på matcherna och vara de som tar initiativet. Vi har spelarmaterialet för att göra det samtidigt som både spelarna och publiken tycker det är roligt med sådan innebandy.

Ni är regerande svenska mästare och regerande cupmästare. Vilken är er målsättning i år?

  • Att vinna Europacupen, svenska cupen och SM-guld. Sedan vill så så klart komma etta i SSL också, det har tjejerna kommit fram till, men det är inte det primära.

Ni möter Nacka i premiären - hur ser du på den uppgiften?

  • Det ska bli kul. Vi hade ändå lite trassligt mot dom i fjol. Vi vann med 5-2 borta där sista målet kom i tom bur och hemma förlorade vi mot Nacka. Vi får vara med på deras snabba omställningar, sedan vill jag att vi går ut och gör en väldigt bra match och visar att vad vi kan.

Hur ser det ut i truppen inför premiären?

  • Bra. Alla förutom Juni finns som sagt att tillgå och vi åker ner med 15 utespelare och två målvakter.

3 snabba frågor

Vilket lag vinner SM-guld?

  • Thorengruppen.

Vilka ser du som främsta utmanarna?

  • Pixbo och Rönnby.

Vem vinner poängligan i SSL?

  • Någon från Thorengruppen.